IPMA Agile - Certifikácia členov agilných tímov a tiež skúsených agilných lídrov.
V rámci IPMA Slovensko môžete absolvovať dve úrovne Agile certifikácie:
- CERTIFIED AGILE ASSOCIATE IPMA – LEVEL D ®
- CERTIFIED AGILE LEADER IPMA – LEVEL C ®
CERTIFIED AGILE ASSOCIATE – IPMA LEVEL D ®
Je určená pre každého, kto chce úspešne fungovať v agilnej organizácii, a to ako buď ako člen agilného vývojového/delivery tímu, alebo ako člen podporných tímov napríklad back-office, business operations, personálne (HR), právne, controlling a podobne.
Zameriava sa na základné charakteristiky agilných prístupov, ich špecifík, pojmov a porozumeniu spôsobu práce agilných tímov, vrátane odlišností oproti tradičným prístupom.
⦁ Nie je potrebné dokladovať žiadnu prax
⦁ Platnosť certifikátu je 5 rokov
⦁ Skúška je on-line písomný test pozostávajúci z otázok k jednotlivým kompetenciám. Skúška sa uskutočňuje v českom jazyku.
Rozšírené informácie CERTIFIED AGILE ASSOCIATE – IPMA LEVEL D ®
CERTIFIKÁCIA CERTIFIED AGILE ASSOCIATE IPMA LEVEL D ®
Získajte certifikát, ktorým si overíte svoje predpoklady úspešne fungovať ako profesionálny člen tímu v agilnej organizácii. Platnosť certifikátu je 5 rokov. Pre členov SPPR sú poskytované zľavy.
Mám záujem o certifikáciu
Ľudia sú kľúč k úspešným projektom
Agilný spôsob riadenia je charakterizovaný schopnosťou vytvárať prostredie, ktoré podporuje samostatnosť členov tímu a schopnosť prijať zodpovednosť a rozhodovanie. Hlavným rozdielom medzi tradičným a agilným riadením je prechod z manažérsky riadenej hierarchie do zverenia právomoci a zodpovednosti do rúk tímu a vytváranie prostredia, aby členovia takého tímu boli schopný vykonávať svoju prácu efektívne. IPMA Agile Level D alebo tiež IPMA Certified Agile Associate, sa zameriava na základné charakteristiky agilných prístupov, ich špecifík, pojmov a porozumeniu spôsobu práce agilných tímov, vrátane odlišností od tradičných prístupov.
Pre každého uchádzača, ktorý chce úspešne fungovať v agilnej organizácii, a to ako buď ako člen agilného vývojového/delivery tímu, alebo ako člen podporných tímov napríklad back-office, business operations, personálne (HR),je nevyhnutné správne pochopiť celú charakteristiku Agile. Je potrebné chápať, že Agile neznamená zmenu organizačnej štruktúry a premenovanie rolí, ale že ide o kompletnú zmenu firemnej kultúry prejavujúcu sa samoriaditeľnosťou tímov a prechodom z manažérskeho riadenia na štýl “Leadership”.
Ukážte čo viete – zvýšte svoju cenu na trhu práce
Posuňte sa vo svojej kariére o stupeň vyššie. Získajte certifikát IPMA Certified Agile Associate, ktorý potvrdzuje vaše schopnosti a porozumenie práce agilného tímu. V rámci IPMA certifikácie sa nejedná o ďalší agilný rámec (metodiku) popisujúci agilný spôsob riadenia. V rámci IPMA certifikácie sa zameriavame na jednotlivé kompetenčné schopnosti uchádzača potrebné pre prácu v agilnom prostredí a rozvoj týchto kompetencií.
Úspešný uchádzač, ktorý obdrží certifikát IPMA Certified Agile Associate a bude zapísaný v medzinárodnej databáze certifikovaných špecialistov IPMA.
Pre koho je certifikácia určená
IPMA certified Agile Associate sa zameriava na nevyhnutné minimum, ktorému by mal rozumieť každý kto pracuje v agilne riadenej organizácii, záleží tej organizácii na Agile hodnotách a používa tento prístup v denno dennej praxi.
V agilných organizáciách existuje mnoho tímov, ktoré plnia primárne podpornú úlohu. Očakáva sa, že budú vedieť s agilnými tímami fungovať, ale nepočíta sa s tým že budú mať svojho agilného kouča a neprechádzajú pravidelne vzdelávaním v oblasti Agile. Typicky sa jedná o zástupcov personálneho oddelenia, back-office, predajná site, call centrum, finančné oddelenie a podobne. Absolvovanie IPMA Certified Agile Associate vám umožní veľmi efektívne v agilnom prostredí fungovať s byť platným členom v agilnej organizácii.
Táto úroveň certifikácie je tiež určená absolventom škôl ktorí prichádzajú do praxe. Získaním IPMA Certified Agile Associate získate výborný základ ktorý vám pomôže odštartovať vašu kariéru s tým že už budete mať v ruke medzinárodne uznávaný certifikát.
Skúšame komplexne
Certifikačná skúška IPMA Certified Agile Associate sa zameriava na všetky kompetencie a overuje orientáciu uchádzača v agilnom prostredí. Overuje hlavne schopnosť práce v agilnom tíme a pochopenie princípov práce v agilnej organizácii.
Certifikát sa skladá z on-line písomnej skúšky ktorá obsahuje otázky zo všetkých kompetenčných celkov, na ktorých overíme, či má uchádzač znalosti a schopnosti potrebné ku splneniu certifikácie.
Prispôsobenie certifikácie slovenskému prostrediu
Skúška prebieha podľa medzinárodného štandardu, ale jej obsah je prispôsobený Slovenským podmienkam. Nemusíte sa teda obávať že na skúške sa stretnete s názvoslovím, technikami a postupmi ktoré sa na Slovensku nepoužívajú.
Ako to prebieha?
Požiadavky pre získanie certifikátu +
IPMA Agile – Level D berieme ako základné a komplexné zoznámenie sa s prostredím agile. Dôraz kladieme na oblasti, ktoré sú v agile vnímané ako kľúčové a zároveň na oblasti, kde ľudia často tápu, čo následne môže viesť k negatívnemu vnímaniu prínosu agilnej transformácie.
Z charakteristiky certifikácie nevyžadujeme u kandidátov preukazovať žiadnu predchádzajúcu prax v agilnej organizácii alebo práce v agilnom tíme.
IPMA SK realizuje celý proces v Slovenskom alebo Českom jazyku. Učebné materiály sú dostupné v Slovenskom, Českom alebo Anglickom jazyku. Písomná skúška je v Slovenskom alebo Českom jazyku. Proces certifikácie je nestranný a spravodlivý bez ohľadu na profesijné zameranie uchádzača, pohlavie, národnosť a zvláštnych potrieb uchádzača.
Skúška je zameraná na +
⦁ Všeobecný prehľad o agilnom spôsobe práce a dodávok –
pojmy, procesy, nástroje.
⦁ Nástroje a techniky behaviorálnych kompetencií podľa IPMA
ICB4 (Agile)
⦁ Nástroje, postupy a techniky produktového vývoja agilným spôsobom.
Jednotlivé časti skúšky sú bližšie špecifikované v záväznej prihláške na skúšku.
Doporučená literatúra +
- The Agile Leadership Certification Guide
- Agile manifesto (dostupné on-line na ww.agilemanifesto.org)
- SCRUM guide (dostupné online na www.scrumguides.org)
- The Lean Startup: How Today’s Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses (publikace)
Doplnkové zdroje:
- Scaled Agile Framework (dostupné on-line na https://www.scaledagileframework.com)
- works – základní popis LeSS frameworku
- LALOUX, F: Budoucnost organizací, Praha:Peoplecom,2016, s. 377, ISBN 978-80-87917-29-9
- SEMLER R.: Podivín – příběh nejneobvyklejšího pracoviště světa, PeopleComm, 2. vydání, Praha 2013, ISBN 978-80-87917-01-5
Prihláška na certifikáciu +
Podaním prihlášky uchádzač oficiálne potvrdzuje svoj záujem o certifikáciu. Prihláška obsahuje:
⦁ Záväznú prihlášku na certifikáciu, ktorej súčasťou je:
⦁ Súhlas so spracovaním osobných údajov
⦁ Vyhlásenie o nezaujatosti
⦁ Profesijný životopis
Písomná skúška +
Skúška prebieha kompletne on-line. Kandidát absolvuje skúšku na ľubovoľnom mieste tam, kde mu je to príjemné. Cieľom skúšky je overiť uchádzačove znalosti v oblasti agilného prostredia a dodávok v rámci agilných tímov podľa ICB4.
Písomná skúška je zložená z otázok z jednotlivých kompetencií. Keď uchádzač zodpovie 65% otázok správne a spĺňa minimálne 80% požadovaných odborných kompetencií v súlade s ICB4, splní tým požiadavky certifikácie.
Uchádzač sa dozvie výsledok skúšky krátko po jej skončení.
V prípade úspešného zloženia skúšky bude uchádzačovi zaslaný elektronický certifikát IPMA Certified Agile Associate.
Rozhodnutie +
Skúšajúci overí, či kandidát preukázal znalosti, zručnosti a schopnosti v 80% kľúčových indikátorov kompetencií a uchádzačovi oznámia výsledné hodnotenie a to do 7 kalendárnych dní . Uchádzač tiež získa spätnú väzbu k jeho celkovému výkonu na skúške a doporúčanie ďalšieho zamerania v projektovej oblasti.
Podrobné informácie o certifikácii získate po vyplnení prihlášky na certifikáciu.
Cena certifikácie +
Cena certifikátu je 379 Eur bez DPH.
Pre členov IPMA Slovakia je cena 340Eur bez DPH.
Mám záujem o certifikáciu – kontaktujte nás.
CERTIFIED AGILE LEADER – IPMA LEVEL C ®
Je určená pre všetkých pracovníkov v agilnej organizácii, ktorí používajú agilné riadenie ako spôsob svojho riadenia. Minimálna požadovaná prax je 1 rok.
Zameriava sa na agilný spôsob produktového vývoja a dodávok projektov pre všetky typy organizácií.
⦁ V prihláške uchádzač preukáže, že v posledných 3 rokoch pracoval minimálne 200 človeko dní v agilne riadenej organizácii alebo využíval agilný framework
⦁ Platnosť certifikátu je 5 rokov
⦁ Skúška je písomný test pozostávajúci z prípadovej štúdie, otvorených otázok otázok a osobného pohovoru s hodnotiteľom. Skúška sa uskutočňuje v českom jazyku.
Rozšírené informácie CERTIFIED AGILE LEADER – IPMA LEVEL C ®
Ľudia sú kľúč k úspešným projektom
Agilný spôsob riadenia je úzko spätý so schopnosťou vytvárať prostredie, ktoré podporuje samostatnosť členov tímu a schopnosť prijať zodpovednosť a rozhodovanie. IPMA Agile leadership sa zameriava na schopnosti uchádzača fungovať ako agilný líder a vytvárať pozitívne a kreatívne prostredie pre zvyšok tímu.
Ukážte čo viete – zvýšte svoju cenu na trhu práce
Posuňte sa vo svojej kariére o stupeň vyššie. Získajte certifikát IPMA Certified Agile Leader, ktorý potvrdzuje vaše kvality a schopnosti v oblasti agilného vedenia. V rámci IPMA certifikácie sa nejedná o ďalší agilný rámec (metodiku) popisujúci agilný spôsob riadenia. V rámci IPMA certifikácie sa zameriavame na jednotlivé kompetenčné schopnosti uchádzača pre oblasť agilného vedenia. Certifikácia navyše poskytuje hodnotnú rozvojovú spätnú väzbu pre každého účastníka certifikácie.
Úspešný uchádzač, ktorý obdrží certifikáciu Agile Leader, bude zapísaný v medzinárodnej databáze certifikovaných agilných lídrov.
Skúšame komplexne
Pri certifikácii preverujeme nielen znalosti a orientáciu v agilnom prostredí, ale tiež schopnosti a zručnosti agilného lídra. Preto je skúška rozdelená do dvoch častí:
⦁ Písomná skúška s prípadovými štúdiami, na ktorých overíme či
má kandidát znalosti a zodpovednosti potrebné ku splneniu
certifikácie
⦁ Osobné hodnotenie kandidáta, pri ktorom prebieha overenie
jeho schopností na základe realizovaných projektov. Hodnotenie
vedú skúsení skúšajúci.
Použitie správnych nástrojov v správnej chvíli
Medzi dôležité charakteristiky projektov patrí jedinečnosť a komplexnosť. Preto nie je možné používať v rôznych projektoch rovnaký prístup. Prax ukazuje, že rozdielne typy projektov vyžadujú špecifické zručnosti agilných lídrov. Preto sa pri skúške overujú nie len znalosti nástrojov a techník riadenia, ale aj ich zmysluplné využitie v konkrétnych prípadoch.
Hodnotenie riadi skúšajúci
Hodnotenie uchádzača riadi skúsený skúšajúci. Počas diskusie uchádzač dostane veľmi hodnotnú spätnú väzbu, ktorá uchádzačovi pomôže pracovať na jeho schopnostiach a ďalej ich rozvíjať.
Prispôsobenie certifikácie slovenskému prostrediu
Skúška prebieha podľa medzinárodného štandardu, ale jej obsah je prispôsobený Slovenským podmienkam a skúšajúci sú zo Slovenska alebo Česka. Nemusíte sa teda obávať že na skúške sa stretnete s názvoslovím, technikami a postupmi ktoré sa na Slovensku nepoužívajú.
Ako to prebieha?
Požiadavky pre získanie certifikátu
Uchádzač o certifikáciu Certified Agile leader preukazuje že za posledné 3 roky pracoval v agilne riadenej organizácii alebo využíval niektorú z agilných metód riadenia (Scrum, LaSS, SaFe, Spotify, …) pre vývoj nových produktov a to celé v rozsahu minimálne 200 človeko dní.
Doporučená literatúra
Základné zdroje
⦁ Reference guide ICB4 in an agile world
⦁ Agile manifesto (online)
⦁ The Great Scrum Master: #ScrumMasterWay, 1.vyd. Pearson
Education (US), 2016
⦁ Medzinárodný štandard projektového riadenia IPMA ICB v4
⦁ Scaled agile framework
⦁ Value proposition design – Alexander Osterwalder (kniha)
⦁ Článok: 6 Habits of Successful Agile Leaders
⦁ The Lean Startup: How Today’s Entrepreneurs Use Continuous
Innovation to Create Radically Successful Businesses (kniha)
Doplnkové zdroje
⦁ LeSS.works – základný popis LeSS frameworku
⦁ LOGAN D., KING J.,FISCHER-WRIGHT H.: Zrození kmenového
vůdce, Praha: Synergie Publishing SE, 2014,ISBN
978-80-7370-252-6
⦁ LOGAN D., KING J.,FISCHER-WRIGHT H.: Tribal leadership, New
York: HarperCollins Publishers, 2008, ISBN 978-0-06-125132-0
⦁ LALOUX, F.: Reinventing Organizations: A Guide to Creating
Organizations Inspired by the Next Stage of Human
Consciousness, Belgium:Nelson Parker,2014, ISBN
978-2-960133-50-9
⦁ LALOUX, F: Budoucnost organizací, Praha:Peoplecom,2016, s.
377, ISBN 978-80-87917-29-9
⦁ SEMLER R.: Podivín – příběh nejneobvyklejšího pracoviště světa,
PeopleComm, 2. vydání, Praha 2013, ISBN 978-80-87917-01-5
⦁ SEMLER R.: Maverick!, Random House Business Books, 1999,
p.336, ISBN13(EAN) 9780712678865
⦁ ASSHBY W.R.: Zákon nutné variety [online] WikiKnihovna.cz,
©2015 [cit.19.9. 2019] – dostupné z:
http://wiki.knihovna.cz/index.php/William_Ross_Ashby#Z.C3.A1kon_nutn.C3.A9_variety
⦁ LIVAS, Javier. Ashby’s Law of Requisite Variety and Autonomy /
Stafford Beer // Javier Livas [online]. 2009 [cit. 15.5.2014].
Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=bDRudRhNgy4&app=desktopvariety
⦁ PINK D.H.: Drive/pohon – překvapivá pravda o tom, co nás
motivuje, ANAG, 2017, ISBN 978-80-7554-104-8
⦁ PINK D.H.: Drive: The Surprising Truth About What Motivates
Us,Riverhead Books,2011,ISBN: 978-1594484803
⦁ DWECK, C: Nastavení mysli. Jan Melvil Publishing, Brno, 2016, s.
304 ISBN 978-80-87270-75-2
⦁ DWECK, C: Mindset: How you can fulfill your potential.
Constable & Robinson Limited
Prihláška na certifikáciu
Podaním prihlášky uchádzač oficiálne potvrdzuje svoj záujem o certifikáciu. Prihláška obsahuje:
⦁ Záväznú prihlášku na certifikáciu, ktorej súčasťou je:
⦁ Súhlas so zpracovaním osobných údajov
⦁ Vyhlásenie o nezaujatosti
⦁ Sebahodnotenie – uchádzač sa sám ohodnotí pre jednotlivé
kompetencie
⦁ Súhrnný zoznam agilných projektov a referencie
⦁ Profesný životopis
Písomná skúška
Cieľom písomnej skúšky je overiť uchádzačove znalosti v oblasti agilného vedenia podľa štandardu The agile leadership certification guide podľa ICB4. Písomná časť je zložená z otvorených otázok a prípadovej štúdie. Na splnenie písomnej časti skúšky je potrebné správne odpovedať v každej časti aspoň 65% otázok.
Pohovor
Počas pohovoru skúšajúci overujú skúsenosti a schopnosti uchádzača. Uchádzač odpovedá na otázky, ktoré sa týkajú projektov, na ktorých pôsobil a ktoré boli realizované v súlade s agilnými praktikami.
Rozhodnutie
Skúšajúci overí, či kandidát preukázal znalosti, zručnosti a schopnosti v 80% kľúčových indikátorov kompetencií a uchádzačovi oznámia výsledné hodnotenie. Uchádzač tiež získa spätnú väzbu k jeho celkovému výkonu na skúške a doporučenie ďalšieho zamerania v projektovej oblasti.
Cena certifikácie
Cena certifikátu je 723 Eur bez DPH.
Pre členov IPMA Slovakia je cena 647 Eur bez DPH.
Mám záujem o certifikáciu – kontaktujte nás.